Kruche ciasto z rabarbarem

Przepis na kruche ciasto z dowolnymi dodatkami, które zawsze wychodzi. Tym razem dodałam do niego rabarbar. Aktualnie trwa na niego sezon, więc korzystajmy z sezonowych owoców.
Udało mi się wreszcie kupić formę silikonową do zapiekania odporną do 230 st. C i która idealnie pasuje do naszego prodiża. Niestety ciasta było trochę za dużo, co pewnie zobaczycie na zdjęciach. Nadmiar wykorzystałam do dość obfitej kruszonki, nie mniej jednak jest to przepis na nieco większą formę niż tortownice o średnicy 23 cm. Możecie albo zmniejszyć ilość poszczególnych składników (co ja mam zamiar uczynić kolejnym razem), lub dodać więcej owoców i użyć większej blachy J
Przepis podstawowy na kruche ciasto (trochę przeze mnie zmodyfikowany) pochodzi z książki „Ciasta słodkie i wytrawne” autorstwa H. Lipińskiej i A. Woźniakowskiego z 1987 r. Kolejna zdobycz zabrana mamie J Niestety w dość kiepskim stanie, ale myślę, że dodaje jej to uroku! Niestety moja wersja nigdy nie miała okładki, więc cudem udało mi się odczytać nazwę i autorów z nadruku na brzegu książki J


Kruche ciasto z rabarbarem
Składniki:
Ciasto:
- ok. 3 szklanki mąki pszennej
- 1 op. masła 82% tłuszczu (200 g)
- - ½ szklanki cukru pudru
- 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
- 2 małe jajka (u mnie 1 duże podwójne)
- 3 łyżki śmietany

Nadzienie:
- 1 kg rabarbaru
- 3 czubate łyżki cukru
- 1 plaska łyżka miodu
- 1 łyżka masła

+ odrobina masła do wysmarowania formy
+ 1-2 łyżki mąki/bułki tartej do wysypania formy

Przygotowanie ciasta:
Mąkę przesiewamy na stolnice lub na blat, starając się uformować kopczyk. Dosypujemy cukier puder oraz proszek do pieczenia. W środku robimy zagłębienie.
Masło ciekamy w kostkę, dodajemy do wgłębienia w mące. Wbijamy ostrożnie jajka. Dodajemy śmietanę. 
Dokładnie zagniatamy ciasto. Robimy to dość szybko ponieważ pod wpływem temperatury naszych dłoni dodane do ciasta masło będzie się topić. 
Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 1 h.

W tym czasie przygotowujemy rabarbar.
Przygotowanie nadzienia:
Rabarbar dokładnie myjemy, osuszamy i obieramy.

Kroimy w ok. 1-2cm kostkę.
Na dużej patelni rozgrzewamy masło. Wrzucamy rabarbar i chwilę smażymy - aż puści sok. Dodajemy cukier i miód, dokładnie mieszamy. Chwilę razem smażymy, po czym wyłączamy palnik, po czym odcedzamy rabarbar na sicie. Pod spód sitka podstawiamy jakieś naczynie do którego powstały sok może spłynąć.

Taki „sok”, który wypłynie z przesmażonego rabarbaru możemy rozcieńczyć wodą i popijać sobie w formie kompotu J

Odcedzony rabarbar przekładamy do miski, próbujemy. Jeśli okaże się za kwaśny, dosypujemy cukier. Mieszamy. Odstawiamy na bok do ostudzenia.

Formę do tarty lub tortownicę smarujemy masłem. Posypujemy brzegi bułką tartą lub mąką. Ciasto dzielimy na dwie części mniejszą i większą J Większa część posłuży nam do wyłożenia formy, natomiast mniejsza do zrobienia kruszonki. Niestety ciężko podać proporcje, sami zauważycie ile ciasta potrzebujecie do wyłożenia blachy. Natomiast resztę zużywamy do przygotowania kruszonki. Wyklejoną ciastem formę możemy ponakłuwać widelcem.


Na wyłożoną ciastem formę nakładamy nadzienie z rabarbaru. Na koniec przygotowujemy kruszonkę - zużywamy do tego resztę ciasta. Możemy zetrzeć je na tarce (jeśli jest bardzo zimne) lub rwać na kawałki palcami rzucając „niedbale” na powierzchnię rabarbaru.
Gotowe ciasto wkładamy do rozgrzanego prodiża (temperatura 220- 230 st. C) lub do nagrzanego piekarnika (temp. 180 st. C). W prodiżu ciasto pieczemy ok. 30-35 minut, natomiast w piekarniku ok. 45 minut. Należy sprawdzać, gdyż piekarniki/prodiże różnie działają. Zasada jest taka, że pieczemy na złoty kolor J




Po ostudzeniu możemy posypać cukrem pudrem.

Voilà! Smacznego,
Weronika

Komentarze

Prześlij komentarz