Jak zrobić idealny przecier pomidorowy? Przygotuj się krok po kroku!

Nareszcie! Sezon na przepyszne, słodkie i soczyste pomidory już w pełni. W związku z czym, jest to idealny moment na zrobienie domowych przecierów pomidorowych, które umilą nam jesienne i zimowe dni a także ułatwią oczekiwania na kolejne ciepłe lato.

Stragany na lokalnych targach i bazarach uginaj się od pięknych, kolorowych pomidorów różnych odmian, w różnych kształtach i kolorach. Jakie pomidory wybrać na przecier? Gdzie je kupić i w końcu jak przygotować? Odpowiedź kryje się właśnie w tym poście.

Poniżej znajdziecie kilka zasad którymi warto się kierować, kupując pomidory na przetwory, czy kupując produkty spożywcze w ogóle!

Gdzie najlepiej kupić pomidory?
1.  Gospodarstwo rolne
Jeśli mamy znajomego rolnika, bądź gospodarstwo w okolicy najlepiej udać się wprost do źródła. Możemy wtedy zobaczyć, jak pomidory są hodowane, gdzie są przechowywane. Dowiemy się czy w produkcji stosowane są nawozy i opryski chemiczne, czy jest to np. gospodarstwo ekologiczne. Rolnicy doradzą, jakie pomidory wybrać w zależności od przeznaczenia. Możemy od razu kupić większe ilości często po preferencyjnej cenie.

2.  Targ, bazar, lokalne stragany
Jeśli  nie mamy w okolicy sprawdzonego gospodarstwa najlepiej zakupu dokonać na lokalnym rynku lub bazarze i także najlepiej prosto od rolnika.
Po czym poznać, że to producent a nie zwykły sprzedawca? Przede wszystkim rolnik zna swoje produkty, bo sam je produkuje, z pasją o nich opowiada, ma spracowane dłonie i z szacunkiem traktuje swoje plony, chociażby z delikatnością pakując je w nasze torby i skrzynki.
Zawsze możemy zapytać osobę sprzedającą, skąd pochodzi dany produkt. Rolnik zawsze odpowie, że z jego pola. Tak zwany ‘handlarz’ zazwyczaj nie wie, bądź odpowiada lakonicznie, że produkt jest krajowy/z okolicy/kupiony na giełdzie.
Unikajmy sprzedawców, którzy nie znają gatunków sprzedawanych owoców, warzyw czy w tym przypadku pomidorów. Szerokim łukiem omijam sprzedawcę, który na pytanie „co to za odmiana? Odpowie „No pomidor”. Ale jakiej odmiany? „Zwykły czerwony, z dużymi owocami”.

3. Supermarket/hipermarket
Niestety najgorszym wyborem jest zakup w supermarkecie/hipermarkecie. Czemu? Warzywa i owoce są przechowywane w chłodniach bądź lodówkach w bardzo niskiej temperaturze. Owoce dłużej zachowują świeżość, ale w przypadku pomidorów – przetrzymywanie w lodówce pozbawia je smaku i zapachu. Przygotowany przecier będzie po prostu niesmaczny. Unikajmy zakupu owoców i warzyw w takich miejscach.

Jakie pomidory będą najlepsze na przecier?
Każde, ale przede wszystkim muszą być zdrowe i dojrzałe. Nie poobijane, bez widocznych uszkodzeń skórki czy pleśni. Przechowywane w suchym i chłodnim miejscu, nie w lodówce. 
Co do odmian, kolorów czy wielkości  – z własnej kuchni i doświadczenia odpowiem – to zależy od Waszych preferencji.

Często słyszę, że najlepszą odmianą na przecier jest pomidor tzw. Polny lub odmiany Lima.
Natomiast wybór pozostawiam Wam. Ja za każdym razem próbuję innych odmian i przecier za każdym razem wychodzi nieco inny w smaku.  Staram się wybierać mniejsze owoce, które nie są twarde i zdecydowanie są dojrzałe, ale nie nadpsute.

Malinowe, żółte, podłużne, okrągłe, koktajlowe, o regularnych kształtach, powyginane, małe i duże – to zależy od Was J
Jedne odmiany są bardziej mięsiste i np. nadają się na kanapki, do sałatek, ale także na gęste przeciery, sosy lub do suszenia.
Inne są wodniste i idealne np. na soki.  Jeśli chcemy je wykorzystać do przygotowania przecieru – będę musiały się odpowiednio dłużej gotować, aby zgęstniały i część wody odparowała.

Najważniejsze aby owoce były zdrowe, mocno dojrzałe i smaczne. Jeśli macie trudność z decyzją – zapytajcie bezpośrednio u źródła, czyli u rolnika lub danego sprzedawcy które będą najlepsze.

Kiedy robić przecier?
Teraz! Owoce występują w niezliczonej ilości odmian i są bardzo przystępne cenowo. Sezon jest w pełni, gorące lipcowe i sierpniowe temperatury spowodowały, że owoce są niezwykle smaczne.
Zakupione pomidory najlepiej przerobić od razu. Kupując na straganie nie mamy pewności, kiedy dokładnie były zerwane, dlatego najlepiej przygotować je tego samego dnia lub następnego od dnia zakupu. Dodatkowo plaga muszek owocówek lub innych żyjątek może się nimi zainteresować, a jak sami wiecie – pojawiają się z nikąd i rozprzestrzeniają w zawrotnym tempie J
Jeśli chcecie przygotować je następnego dnia - nie chowajcie ich na noc do lodówki, bo stracą swój smak! Najlepiej pozostawić je w piwnicy lub na balkonie w skrzynce przykrytą bawełnianą ściereczką.

Do czego mogę użyć taki przecier?
Domowy przecier jest idealny praktycznie do wszystkiego. Świetnie sprawdzi się jako samodzielna zupa lub jako dodatek do innych zup. Jest świetny jako składnik sosów na ciepło, na zimno, do farszy mięsnych i warzywnych. Możecie go użyć dokładnie wszędzie tam, gdzie potrzebujecie pomidorów.
A jeśli kochacie pomidory, doprawcie go solą pieprzem, świeżymi ziołami i pijcie lub wyjadajcie łyżką ze słoika J

Jak przygotować idealny domowy przecier pomidorowy?
Bardzo prosto potrzebujecie tylko… pomidory!
Ale o tym dowiecie się już jutro, w kolejnym wpisie na blogu. Zapraszam!
Voilà! Smacznego,
Weronika

Komentarze